Stymulacja bazalna Andreasa Fröhlicha

Terapia bazalna Mieszkowice

Zachodniopomorskie

Edukacja postaci z pełną niepełnosprawnością sprzężoną do niedawna była sprawą marginalizowaną. W współczesnych latach można określić korzystne zmiany w niniejszym obszarze. Powstaje jeszcze więcej nowych Ośrodków Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczych i metod, które odpowiadają na potrzeby rozwojowe tej linie dzieci i młodzieży dzięki właściwie dobranej ofercie terapeutycznej, edukacyjnej, rehabilitacyjnej i opiekuńczej także odpowiedniej infrastrukturze.

Terapia bazalna Borne Sulinowo

 

Część uczniów z przyczyn zdrowotnych nie może robić obowiązku szkolnego na obszarze placówki oświatowej. Wówczas podopieczny objęty jest nauczaniem indywidualnym montowanym w budynku rodzinnym. Wśród uczniów realizujących obowiązek szkolny poza grupą są dzieci wymagające stosowania procedur medycznych, tj. dializowane, korzystające zazwyczaj bądź czasowo z respiratora lub/i żywienia medycznego z wykorzystaniem sondy, oddychające za pomocą rurki tracheostomijnej i chcące regularnego oczyszczania dróg oddechowych, a również inni hospitalizowani pacjenci.

 


Adresaci stymulacji bazalnej

Samą z metod terapii postaci z pełną niepełnosprawnością intelektualną, których rozwój motoryczny nie przekroczył piątego miesiąca wieku rozwojowego a poznawczy – dwunastego, jest stymulacja bazalna – koncept pedagogiczny stworzony przez prof. Andreasa Fröhlicha. Metoda stymulacji bazalnej kierowana jest zarówno w pozycji z dziećmi i młodzieżą dotkniętą wadą będącą produktem czynników prenatalnych i okołoporodowych, jak również z kobietami dorosłymi, które wskutek wypadku uległy poważnym uszkodzeniom neurologicznym, a także w terapii chorób neurodegeneracyjnych a do towarzyszenia rolom w stopniu terminalnym.
Jak wykorzystać stymulację bazalną w nauczaniu indywidualnym?

zobacz również czy anemia sierpowata jest uleczalna

Osoba z pełną niepełnosprawnością sprzężoną ukazuje się przez ciało, całym sobą. Brak mienia naszego ciała, do którego zarządza już sześciogodzinne całkowite unieruchomienie wprowadza człowieka w stopień na pograniczu wypoczynku i uważania, w jakim samoświadomość i wiedzę tego, co go zawiera, stopniowo zanika. Chodzenie w takim trwanie może być się codziennością postaci z trudnymi uszkodzeniami neurologicznymi, zaś w efekcie jechać do bierności i apatii. Terapia bazalna pomaga w doborze dobrej pracy do prac i odpoczynku, umożliwia zorganizowanie aktywności własnej dziecka przez poszukiwanie możliwych budów i pokazanie właściwych materiałów, wspiera podopiecznego w obszarze realizacji podstawowych funkcji pielęgnacyjnych, modeluje sposób radości i działa na rozwój komunikacyjny i poznawczy dziecka.
Terapia bazalna a regulacja oddechu

Tym, co w terapii bazalnej przynosi uczniowi najwięcej korzyści, jest stymulacja somatyczna – zrytualizowana stymulacja dotykowa ciała i/lub twarzy, która przez pewny, przewidywalny schemat zapewnia podopiecznym poczucie bezpieczeństwa, prowadząc do obniżenia napięcia mięśniowego, relaksacji i regulacji oddechu. Toż nadzwyczaj ważna strefa, zważywszy na często będącą u dzieci skoliozę wysyłającą do trudności oddechowych.

Źródło artykułu: Stymulacja bazalna Andreasa Fröhlicha

 

Terapia bazalna Borne Sulinowo

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments