Procedura zatrucia zęba była do niedawna często przeprowadzana przy leczeniu kanałowym. Współcześnie zatruwanie zęba nie jest już wymagane do przeprowadzenia takiego leczenia.
W jakim celu dentysta zatruwa zęba?
W niektórych sytuacjach zatrucie zęba jest wymagane do wykonania endodoncji. Kiedy zakażony nerw jest głównym źródłem bólu, dentysta otwiera komorę zębową a także przeprowadza dewitalizację, czyli mówiąc inaczej zatrucia. Wprowadzenie specjalnej do komory sprawia obumarcie nerwów a także tym samym zniwelowanie ogniska bólowego.
Kiedy zatruwa się ząb?
Ząb należy zatruć, by pacjent nie odczuwał bólu przy oczyszczaniu kanału. W przypadku, gdy nerw naszego zęba jest już martwy, zatrucie jednak nie będzie konieczne.
Dewitalizacja to procedura, którą wykonuje się przy oczyszczaniu kanału, kiedy pacjent wciąż czuje ból. Jeśli znieczulenie nie daje należytych rezultatów do zęba wprowadza się trutkę. Zatrucie może być przeprowadzone również, gdy pacjent obawia się z jakichś względów zwykłego znieczulenia. Częstokroć wybiera się ten sposób uśmierzenia bólu u małych dzieci, których zęby wymagają leczenia kanałowego.
Bezpieczeństwo
Do zatrucia zęba stosowany jest paraformaldehyd. To toksyczna substancja i jest ona przyjazna dla organizmu ludzkiego. W przypadku prawidłowo wykonanego zabiegu związek chemiczny nie powinien mieć wpływu na inne części naszego ciała. Jednakże w badaniach ,które zostały przeprowadzone na pacjentach obecność paraformaldehydu jest widoczna w nerkach, płucach, węzłach chłonnych a także mózgu. Zwłaszcza niebezpieczna jest sytuacja, kiedy trutką wypadnie z wnętrza zęba a także przedostanie się do układu pokarmowego.https://www.ionicwhite.pl/
Zobacz jak można wybielić zęby bez dentysty ionic white