Czy można cofnąć przelew bankowy?

Czy można cofnąć przelew bankowy?

Poradnik Klienta

Czy można cofnąć przelew bankowy? Dzięki bankowym usługom internetowym możemy prowadzić przelewy z domu. Samodzielne zlecanie operacji wymaga jednak dużej dokładności. Czasem nawet przy dobrym przepisywaniu podamy złe dane, kwotę lub numer konta. Co zrobić, gdy zorientujemy się, że zatwierdziliśmy błędne zlecenie? Czy można cofnąć przelew? Jak odzyskać pieniądze dane na złe konto?

 

Błędny przelew – które są konsekwencje?

Często dokonujemy wiele przelewów szybko i w pośpiechu, by pieniądze szybko dotarły do oczekujących. To łatwo o pomyłkę. Mogą wtedy istnieć niepoprawne dane adresata, za wielka kwota przelewu lub źle przepisany numer konta. Każda z pomyłek wymaga innego tworzenia również potrafi powodować za sobą inne konsekwencje:

Błędne dane kliencie

Wpisanie niepoprawnego imienia, literówka w imieniu, czy błędny adres odbiorcy przelewu to najmniej szkodliwe pomyłki, które możemy zrobić. Banki weryfikują zlecenia tylko po numerze konta, więc przelew i oczywiście zostanie wysłany do uczciwej osoby (oczywiście, jeśli nie było pomyłki w rozmiarze konta).

Jedynym wyjątkiem są nowo powstałe rachunki. Kiedy tworzy się nowe konto i chce zasilić je artykułem z dotychczasowego, należy dokładnie wpisać dane. Jeśli dodatek nie będzie się zgadzać, bank może odrzucić przelew.

Zbyt astronomiczna kwota przelewu

Czasem dodatkowe zero lub źle postawiony przecinek sprawia, że wysyłamy komuś sumę dziesięciokrotnie wyższą od zamierzonej (zamiast 500 zł możesz przesłać 5000 zł). W ostatnim przypadku problem staje się znacznie bardziej poważny. Bank nie odpowiada za pomyłki klientów w tej idei również potrafi nie zechcieć anulować zatwierdzonego przelewu. W ostatnim wypadku można tylko umówić się z klientem i poprosić o zwrot różnicy w sumach.

Oczywiście, jeśli zatwierdzona cena będzie czystsza niż środki dostępne na twoim rachunku, przelew nie zostanie stworzony. W wypadku za dużych przelewów z chwilą przyszłą można w stylu natychmiastowym wybrać pieniądze z konta (tak aby dostępna cena była niższa od zleconej). To uniknie się realizacji zlecenia.

Zły numer konta bankowego

Błędny numer konta to najogromniejszy problem. Oczywiście systemy bankowe są tak zrobione, by eliminować najczęstsze pomyłki. Jeśli wpisze się za mały czy zbyt duży ciąg cyfr, okienko z komunikatem poinformuje o błędzie, lub przelew nie jest zrobiony i ktoś z banku zetknie się z jego zleceniodawcą.

Błąd w organizacji cyfr lub czarne ich wejście to szybko zupełnie inna rzecz. Pół biedy, jeśli zlecimy dowód na zamknięte konto. Bank go nie zrealizuje lub zwróci transfer w układzie kilku dni codziennych (okres oczekiwania może dzielić się w zależności od regulaminu, w poszczególnych bankach trwa ledwie dzień, w przeciwnych nawet ponad tydzień). Gdy natomiast błędny numer jest skuteczny, to pieniądze trafią na cudzy rachunek. Systemy bankowe weryfikują tylko numery, a nawet jeśli dane adresata wpiszesz poprawnie, a ciąg liczb nie będzie się zgadzał, to pieniądze otrzyma nowa osoba.

Cofnięcie przelewu – co prowadzić?

Popełniliśmy brak w rozmiarze konta. Co już? Do kogo należy się zwrócić? W zależności z banku możemy dokonać:

anulowanie samodzielne z zakresu bankowości internetowej – tanie w kilku bankach. Zwykle dotyczy tylko przelewów z chwilą przyszłą;
anulowanie przez infolinię – anulacja przez związek z konsultantem. Nie zazwyczaj jest możliwa (szukaj danej w regulaminie banku), czasem zostaniesz odesłany do oddziału;
rozwiązanie w zespole – osobiste podpisanie odwołania transakcji.

Anulowanie przelewu – kiedy jest możliwe, i jak nie?

To, czy można cofnąć zlecony przelew, chce z dwóch czynników:

regulaminu banku

Bank pewno nie pogodzić się na rozwiązanie przelewu, gdy w regulaminie jest przedmiot, że firma nie anuluje działań z chwilą bieżącą. Większość banków nie robi kłopotów z anulacją, jeśli przelew ma odroczoną datę płatności, nie stanowi obecne wprawdzie regułą (znów zależy wyłącznie z regulaminu).

czasu, jaki minął od złożenia przelewu

Liczy się i duża reakcja. Wykryliśmy pomyłkę – od razu skontaktujmy się z bankiem odpowiadającym za konto, z którego wysłaliśmy pieniądze. Jeśli umowa nie została jeszcze zrealizowana (można się tego dowiedzieć, sprawdzając sesje Elixir banku, czyli tabele sesji przychodzących i wychodzących), można ją otworzyć. Jednak jeśli pieniądze poszły teraz na obce konto, z rządu naszego banku nie będzie się już dało nic zrobić.

Przelew na krótkie konto – jak odzyskać pieniądze i czyli więc w zespole możliwe?

Gdy pieniądze zostały już przelane na konto błędnego adresata, nie mamy oddana do reklamacji w banku. To my popełniliśmy błąd, nie instytucja. Oczywiście bank może zaoferować uwagę w odzyskaniu pieniędzy i zetknąć się z bankiem, do którego poszedł przelew. Jest obecne wprawdzie wyłącznie silna opinia, nie obowiązek. Na sile zapisu Sądu Najwyższego z grudnia 2008 roku, bank jest obowiązek wykonać zlecenie wspólne z przeznaczonym przeznaczeniem oraz zasadami współżycia społecznego. Co oznacza, że do jego działań nie należy odzyskanie błędnie zaadresowanych przez nas pieniędzy.

Jeśli bank zgodzi się pomóc, może zanieść do przypadkowego odbiorcy zaproszenie do zapłaty na sile zasad kodeksu cywilnego, który prowadzi, że „każdy, kto bez przyczyny prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem własnej osoby, jest przymuszony do dania korzyści w przyrodzie, i gdy to złe, do obrotu wartości”. Dla przypadkowo obdarowanego nazywa to obowiązek zwrotu pieniędzy (w rezultacie stanowiło obecne bezpodstawne wzbogacenie się).

Zaproszenie do dania wpłaty powinno wynosić kwotę podlegającą zwrotowi, termin odesłania wartości i numer rachunku osoby, która pragnie odzyskać swój majątek. Właśnie nie jest pewności, że po wysłaniu wezwania odzyskamy własne pieniądze. Jeśli osoba, która otrzymała błędny przelew, otwiera się od zwrotu, można już tylko zgłosić rzecz do sądu. W trakcie postępowania bank nie istnieje jednak ścianą dodatkowo nie ponosi żadnej odpowiedzialności.

Ile kosztuje cofnięcie przelewu?

Pomyłka może nas wielu kosztować, nawet jeśli przelew uda się anulować jeszcze przed wysłaniem do błędnego adresata. Bank za udzieloną pomoc może pobrać opłatę. Dodatkowa technologia jest wdrażana jedynie z przyczyny osoby, która błędnie wpisała znane i wymaga zaangażowania pracowników instytucji. W zależności z banku za anulację zapłacimy od 20 do 30 zł. Właśnie są banki, które anulują przelewy za darmo, wszystko zależy ale z podpisanego przez użytkownika regulaminu.

Że bank rozpocznie się pomocy w odzyskaniu już przelanych pieniędzy, policzy nam jeszcze wiele. W zależności od pracy że istnieć owo opłata od 60 do 120 zł.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments